3. Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Sempozyumu Başladı

Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü (BATEM) tarafından düzenlenen 3. Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Sempozyumu başladı.

Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü (BATEM) tarafından düzenlenen 3. Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Sempozyumu başladı.

Enstitü Müdürü ve sempozyum başkanı Dr. Abdullah Ünlü, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilkini 2012 yılında Tokat'ta, ikincisini 2014 yılında Yalova'da yaptıkları sempozyumun üçüncüsünü, EXPO 2016 Antalya dolayısıyla Antalya'da düzenlediklerini söyledi.

Sempozyuma katılan konuklara EXPO bünyesinde tıbbi aromatik bitkilerle ilgili çalışmaları da göstereceklerini ifade eden Dr. Ünlü, üç gün sürecek etkinlikte tıbbi aromatik bitkilerin yetiştirme metotları, hastalık zararlıları ve ticareti ile ilgili konularda bilgi paylaşımı yapılacağını belirtti.

Ünlü, tıbbi aromatik bitkilerin çok hızlı büyüyen bir sektör olduğuna işaret ederek, "Aromatik bitkilerin doğru kullanılması ve doğru yapılması ile ilgili olarak Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı yasal mevzuatları oluşturuyor. Özellikle vatandaşlarımızın, aktarlardan alınan veya ruhsat almamış ürünleri kullanmalarında sakınca görüyoruz. O yüzden bilindik, ruhsat almış ürünleri kullanmaları, sağlık açısından önemli." diye konuştu.

Akademisyenler, enstitü araştırmacıları ve sektör temsilcileri ile kamu kurum ve kuruluşlardan 130'a yakın katılımcının yer aldığı sempozyumda, 13 oturum, 4 çağrılı bildiri, 52 sözlü bildiri ve 82 poster sunumu yapılacak.

Sempozyum, 6 Ekim Perşembe günü sona erecek.
Kaynakça:http://www.sondakika.com/haber/haber-3-tibbi-ve-aromatik-bitkiler-sempozyumu-basladi-8827076/